Mam miasto swoje, a w nim… zagłębie śmieciowe

Dotarła do nas informacja, że Urząd Marszałkowski prowadzi konsultacje w sprawie WPGO, w ramach których odbywało się spotkanie informacyjne dla przedstawicieli samorządu i  firm z sektora „śmieciowego”.

Tajemniczy skrót to Wojewódzki Plan Gospodarki Odpadami. Dokument ten ma określać co się dzieje z odpadami powstającymi w województwie. I jako taki ma służyć do budowy spójnej gospodarki odpadami na poziomie całego województwa.

Group of business people having a meeting, conference,

Pierwsze zastanowienie budzi lista adresatów tego spotkania. Otóż spotkanie było przeznaczone dla przedstawicieli samorządów oraz przedstawicieli firm z sektora “śmieciowego”. O zwykłych ludziach – ani słowa. 

Mimo to wybraliśmy się tam i posłuchaliśmy jak Urząd Marszałkowski widzi przyszłość gospodarki odpadami. Wiele razy słyszeliśmy jak to UM rozumie problemy i widzi niedorzeczność sytuacji, w której znaleźli się mieszkańcy warszawskich Bielan i okolicznych gmin. Byliśmy naprawdę ciekawi jakie rozwiązanie narosłych od kilku lat problemów widzi urząd.

Dla przypomnienia mała chronologia tego co działo się na Bielanach (tylko w zakresie instalacji MBP, czyli najgorszej części składowej zakładu na Kampinoskiej):

  • poprzedni WPGO uchwalony w 2012, zakładał działanie instalacji MPO i BYŚ, część biologiczna, czyli ta będąca źródłem smrodu i bakterii odpowiednio 100 tys ton rocznie i 31 tys ton rocznie,
  • W roku 2013, w ramach przygotowania do wdrożenia WPGO, MPO kończy sławetną modernizację swojego zakładu, rozpoczynają się masowe protesty mieszkańców Bielan,
  • przez dwa lata Czyste Radiowo razem z mieszkańcami zgłasza niedorzeczność działania tak dużych instalacji w tak zaludnionym terenie,

Wszyscy (Ratusz m.st. Warszawy, Urząd Marszałkowski, WIOŚ) powtarzają jak mantrę – zmiany wymagają czasu, mamy ten problem na uwadze, wdrażamy plany naprawy sytuacji. No to posłuchajcie, jak to naprawili sytuację:

W nowym WPGO na liście potencjalnych instalacji MBP , mamy nadal MPO i BYSia. Nie ma zaskoczenia. Ale przepustowości części biologicznej to są odpowiednio 170 tys ton rocznie i 141 tys ton rocznie.

Tak się wzięli za naprawianie, że zamiast 130 tys ton rocznie zafundują mieszkańcom Bielan 311 tys ton rocznie.

MPO
część biologiczna MBP
BYŚ
część biologiczna MBP
Łącznie
Było..
WPGO 2012
100 tys ton 31 tys ton 131 tys ton
Będzie?
WPGO 2016
170 tys ton (+70%) 141 tys ton (+354%) 311 tys ton

Podkreślamy – mowa tylko o przepustowości tzw.  części biologicznej, czyli tego co leży i gnije na placu na Kampinoskiej, oraz co ma powstać na Wólczyńskiej. Brak nam słów, by w sposób parlamentarny napisać co myślimy o takim traktowaniu. Tak urzędnicy rozwiązują problem narastającej ilości odpadów. Zamiast przenosić przetwarzanie odpadów w miejsca o mniejszej uciążliwości, rozbudowują obecne i dokładają kolejne w równie zurbanizowanym terenie.

Do 15 stycznia 2016 roku możecie wyrazić swoją opinię na temat WPGO, poinformujemy was wkrótce jak to można skutecznie zrobić. Ale jest jeszcze druga, równie ważna informacja.

Zadane do wykonania dla Was!

Zakład BYSia, który wg WPGO ma zostać bardzo rozbudowany, nie ma (podobnie jak MPO) ważnego pozwolenia zintegrowanego. Z informacji jakie uzyskaliśmy w UM, wynika, że lada dzień rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie wydania tego pozwolenia. Jak tylko się dowiemy kiedy dokładnie, damy wam znać, byśmy wszyscy mogli powiedzieć urzędnikom co myślimy o uruchamianiu tego zakładu. Można się spodziewać, że podobnie jak w wypadku MPO, urząd nie będzie zbytnio głośno mówił o rozpoczęciu tych konsultacji, tak więc trzeba będzie to monitorować.

Zaglądajcie na naszą stronę, polubcie nas na Facebooku – w ciągu kilku dni będzie informacja jak działać.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s